Tiedostonhallinta VDI-ympäristössä

Virtuaalista työasemaympäristöön (VDI) kirjaudutaan yliopiston tunnuksella, eli samalla tunnuksella kuin yliopiston työasemille. Tämän ansiosta VDI-ympäristössä on käytettävissä osittain samat tiedostot kuin omalla työasemalla.

Suositeltava paikka tallentaa virtuaaliseen ympäristöön siirrettävät tiedostot tai sieltä tallennettavat tiedostot on joko Desktop (Työpöytä) tai My Documents (Omat tiedostot) -kansio.

Kun tiedosto tallennetaan VDI ympäristossä Desktop (Työpöytä) -kansioon, ovat tiedostot käytettävissä myös omalla koneella Desktop-kansiossa.

Yliopistolla VDI-etätyöpöytien käyttöön tarkoitetun VMware Horizon Client -asiakasohjelman nimi muuttui yliopiston hallinnoimilla koneilla maaliskuun 2025 alussa. Ohjelman uusi nimi on Omnissa Horizon Client. Muutos johtuu omistajanvaihdoksesta – tuoteperheen uusi omistaja on Omnissa.

Huomioitavaa VMware-tuoteperheen nimenmuutoksesta

  • Jos olet lisännyt VMware Horizon Client -ohjelman pikakuvakkeen työpöydällesi tai tehtäväpalkkiisi (Taskbar), luothan uudet pikakuvakkeet. 
  • Voit luoda uuden pikakuvakkeen tehtäväpalkkiisi hakemalla Windowsin haulla Omnissa Horizon Client, klikkaamalla kuvaketta hiiren oikealla napilla ja valitsemalla avautuvasta valikosta Pin to taskbar:

Lue lisää muutoksesta Flamman tiedotteesta.

Ohjeiden kuvat päivitetään pian.

    VDI-ympäristö: My Documents

    Kun tiedostoja siirretään virtuaalisessa ympäristössä olevaan järjestelmään, annetaan tiedostopolun alku muodossa Z:\Desktop tai Z:\Documents riippuen kummassa paikassa siirrettävät tiedostot sijaitsevat, kuvan esimerkissä Z:\Desktop\137 Humanistinen yopisteet.

    Anna palautetta

    Helsingin yliopiston IT-Helpdeskin ohjesivusto auttaa sinua työhösi liittyvissä IT-aiheisissa kysymyksissä. Kerro meille, miten voisimme parantaa ohjeitamme. Arvostamme suuresti palautettasi!

    Kuinka parantaisit ohjeistusta?
    Takaisin ylös