Viemme Moodlen vikatilanteen korjauksen tuotantoon keskiviikkona 17.9.2025. Huoltotyön vuoksi Moodlessa on käyttökatko 17.9. klo 8–12.
Päivitys uutiseen 15.9.2025 klo 13.30:
Vikatilanne ratkaistaan uudella hajautetulla Moodle-järjestelmällä (uusi palvelinklusteri). Näin saamme Moodlessa havaitun lisäkuorman hallintaan. Olemme ajaneet kattavat testit varmistaaksemme, että uusi järjestelmä on mahdollisimman toimintavarma ja kestää palveluun kohdistuvan kuorman.
Seuraamme Moodlen kuormansietokykyä aktiivisesti lähiviikkojen aikana. Toteutamme tarvittaessa lisätoimenpiteitä, jos ratkaisu ei riitä täysin poistamaan esiintyneitä ongelmia.
Moodlen kuormitusongelmien juurisyyt eivät vielä ole täysin selvillä. Tästä syystä Moodlessa voi vielä esiintyä ajoittaista hitautta tai vikatilanteita. Jatkamme selvitystöitä yhdessä isobritannialaisen Moodle-yhteistyökumppanimme kanssa koko kansainvälisen Moodle-yhteisön hyödyksi.
Kiitämme lämpimästi yliopistolaisia kärsivällisyydestä Moodlen poikkeuksellisen pitkän vikatilanteen aikana.
***
Päivitys uutiseen 11.9.2025 klo 16.45:
- Verkko-oppimisympäristö Moodlen vikatilanteeseen on löydetty ratkaisu. Teemme vielä viimeisiä testauksia, ja arvioimme maanantaina 15.9. onko ratkaisu valmis otettavaksi käyttöön.
- Jos kaikki on maanantaina kunnossa, saamme ratkaisun tuotantoon joko tiistaina 16.9. tai keskiviikkona 17.9. Tuotantoon viennistä aiheutuu muutaman tunnin käyttökatko Moodle-palveluun. Tiedotamme käyttökatkosta erikseen.
Päivitämme tähän tiedotteeseen tarkemman korjausaikataulun, kun se on tiedossamme.
Moodlen vikatilanteen aikana opetuksen osa-alueita voi olla kannattavaa siirtää muille alustoille. Katso ohjeet vaihtoehtoisiin tapoihin jakaa opetusmateriaaleja ja tehtäviä, järjestää tenttejä sekä vinkkejä ryhmätyöskentelyyn ja vuorovaikutukseen opetuksessa
10.–11.9.2025 tehtyjä korjaustoimenpiteitä mm.:
- Hajautetun Moodle-järjestelmän (klusterin) tekninen viimeistely
- Uuden klusterin kuormitustestaus, joka jatkuu perjantaina
- Olemme tehneet Moodle-yhteistyökumppanin kanssa sopimuksen pienestä työpanoksesta mahdollisen ongelman juurisyyn selvittämiseksi. Tämä hyödyttää koko Moodle-yhteisöä.
Pahoittelemme syvästi pitkittyneestä vikatilanteesta aiheutunutta vaivaa ja kiitämme yliopistolaisia kärsivällisyydestä!
***
Päivitys 9.9. klo 15.45: asiantuntijamme tekevät parhaillaan kaikkensa vikatilanteen ratkaisemiseksi – valitettavasti emme kuitenkaan vielä voi antaa tarkkaa aika-arviota vikatilanteen päättymiselle.
Toistaiseksi olemme tehneet mm. seuraavat toimenpiteet
- Nykyisen Moodle-palvelimen kuormitusta on rajoitettu siten, että rajallinen määrä yliopiston käyttäjiä voi työskennellä palvelussa samanaikaisesti. Minuutin sisällä aktiivisia käyttäjiä voi olla noin 200, viidentoista minuutin sisällä noin 2 000.
- Olemme saaneet valmiiksi uuden Moodle-ympäristön, jossa kuorma jaetaan aluksi seitsemän palvelimen kesken. Uuden järjestelmän kuormitustestausta tehdään tiistaina 9.9. ja keskiviikkona 10.9.2025.
- Olemme tunnistaneet yhden potentiaalisen ongelmakohdan Moodlen koodissa ja hankimme siihen teknisen Moodle-konsultin arvioita isobritannialaiselta Moodle-yhteistyökumppanilta.
Pahoittelemme syvästi tilannetta ja kiitämme lämpimästi yliopistolaisia kärsivällisyydestä Moodlen pitkittyneen vikatilanteen aikana. Päivitämme tuoreen tiedon vikatilanteesta tähän tiedotteeseen.
Vaihtoehtoja opetukseen ja tentteihin
- Moodlen vikatilanteen pitkittyessä opetuksen osa-alueita voi olla järkevä siirtää muille alustoille. Esimerkiksi tiedostojen jakamiseen, tehtäväpalautukseen, verkkokeskusteluun ja tenttien järjestämiseen voi hyödyntää jo käytössä olevia alustoja ja ohjelmia.
- Katso ohjeet vaihtoehtoisiin tapoihin jakaa opetusmateriaaleja ja tehtäviä, järjestää tenttejä sekä vinkkejä ryhmätyöskentelyyn ja vuorovaikutukseen opetuksessa
Vikatilanteen taustat ja lisätietoja
Vikatilanteen taustalla on käyttäjämäärien ennakoitua suurempi kasvu sekä muita teknisiä haasteita, jotka aiheuttavat kuormitusta palvelimelle. Pyrimme ratkaisemaan vikatilanteen mahdollisimman pian. Vikatilanteen tekninen ratkaiseminen vaatii kuitenkin vielä aikaa – toivommekin yliopistolaisilta seuraavia toimia tilanteen helpottamiseksi:
1. Että kaikkia opiskelijoita ei tällä erää kehoteta opetustilaisuuksissa kirjautumaan Moodleen. Tämä vähentää yhtäaikaisten Moodle-kirjautumisten määrää.
2. Opettajia jakamaan materiaalia ja teettämään tehtäviä mahdollisuuksien mukaan kurssisivuilla tai muualla kuin Moodlessa. Katso vinkkejä uutisesta Moodle-poikkeustilanne: vaihtoehtoja opetukseen ja tentteihin
Suuret pahoittelumme vikatilanteesta!
Moodle-tuki opettajille: moodle@helsinki.fi
Moodle-tukea opiskelijoille tarjoaa IT-Helpdesk:
- Chat (ark. 9–15, chatbot 24/7): helsinki.fi/helpdesk
- Puh: 029 41 55555 (ark. 9–15, pvm/mvm)
- E-mail:helpdesk@helsinki.fi