Funet FileSender | HELPDESK

Funet FileSender

Funet FileSender on suurten (jopa useiden gigatavujen kokoisten) tiedostojen jakamiseen tarkoitettu selainpohjainen verkkopalvelu. Palvelu on kaikkien Haka-käyttäjätunnistusjärjestelmään kuuluvien Funet-organisaatioiden käytettävissä ilman erillisiä toimenpiteitä. Myös Hakaan kuulumaton käyttäjä voi lähettää tiedostoja FileSenderin välityksellä. Edellytyksenä kuitenkin on, että hän saa kutsun Haka-autentikoituneelta käyttäjältä, joka ensin kirjautuu palveluun ja lähettää sen kautta kutsun käyttäjälle. Palvelu ei ole tarkoitettu tiedostojen pysyväissäilytykseen, vaan tiedostot poistuvat jaosta määräajan kuluttua.

Funet FileSender-palvelun löydät täältä

Huomaathan, ettei FileSenderilläkään voi lähettää luottamuksellista aineistoa salaamattomana. Siihen voi soveltaa luottamuksellisten liitetiedostojen salausohjetta korvaamalla sähköpostin lähetyksen FileSenderin käytöllä. Jos olet epävarma materiaalisi tiedonluokasta, älä käytä sähköpostia tai FileSenderiä. Lue lisää tiedonluokittelusta Helsingin yliopistolla erillisestä ohjeesta. 

    Suurikokoisten liitetiedostojen lähettäminen

    Suurin tiedostokoko on 300 gigatavua. 

    Toimi näin, kun haluat lähettää suurikokoisen tiedoston:

    • Valitse tunnistautumistavaksi Haka Login.
    • Etsi valikosta oma organisaatiosi (1) ja klikkaa SELECT (2) 
    • Raahaa siirrettävät tiedostot kenttään (1) tai etsi ne klikkaamalla Drag & drop or click here to select –painiketta (2). 
    • Valitsemasi tiedosto tulee näkyviin. Halutessasi voit lisätä tiedostoja valitsemalla Add files (1) tai poistaa valitut tiedostot valitsemalla Clear all (2). Kun olet valmis, valitse Next (3).
    • Valitse, haluatko siirtää tiedoston jakolinkillä (A transfer link) vai sähköpostitse (An email) (1). Jos valitsit siirtotavaksi sähköpostin, syötä vastaanottajan sähköpostiosoite (2) sekä viestin otsikko ja vapaaehtoinen viesti (3). Kohdasta Encrypt files with password (4) voit suojata tiedostot salasanalla. Tarkista myös linkin voimassaoloaika (5). Klikkaamalla Show advanced settings (6) saat näkyviin lisäasetuksia. Lue ja hyväksy käyttösäännöt (7). Lähetä tiedostot klikkaamalla Confirm (8).
      • Katso lisäohjeet seuraavista kohdista, jos haluat suojata tiedostot salasanalla (4) tai tarkentaa asetuksia (6).
    • Voit tarvittaessa asettaa lähetykselle salasanan kohdassa Encrypt files with password. Kirjoita valitsemasi salasana ja valitse Generate a password.
    • Pääset tarkentamaan lähetyksen asetuksia kohdasta Show advanced settings. Voit saada ilmoituksia lähetyksen vanhenemisesta (1) ja tiedoston latauksista (2), saada raportin, kun tiedosto on vanhentunut (3) tai määrittää, että käyttäjän täytyy kirjautua FileSenderiin, jotta hän voi ladata tiedoston (4). Jos verkkoyhteytesi on hidas, voit myös poistaa käytöstä asetuksen, jolla tiedostot ladataan yhtäaikaisesti FileSenderiin (5).
    • Saat ilmoituksen, kun tiedostojen lataaminen palveluun on onnistunut. 
    • Vastaanottaja saa omaan sähköpostiinsa linkin, josta hän voi ladata tiedostot itselleen. 

    Ulkopuolisen käyttäjän kutsuminen FileSenderiin

    Myös Hakaan kuulumaton käyttäjä voi lähettää tiedostoja FileSenderin välityksellä, jos annat ensin oikeuden siihen.

    • Avaa Guests-välilehti (1) ja klikkaa New invitation (2).
    • Täytä vastaanottajan tiedot ja vapaaehtoinen viesti (1). Aseta lisäksi mahdolliset rajoitukset kutsun käytölle (2) sekä sen päättymisaika (3). Voit myös säätää sähköposti-ilmoitusasetuksia (4). Klikkaa Send invitation (5), kun tiedot ovat kunnossa.

    Anna palautetta

    Helsingin yliopiston IT-Helpdeskin ohjesivusto auttaa sinua työhösi liittyvissä IT-aiheisissa kysymyksissä. Kerro meille, miten voisimme parantaa ohjeitamme. Arvostamme suuresti palautettasi!

    Kuinka parantaisit ohjeistusta?
    Takaisin ylös