BeyondTrust (aiemmin Bomgar) on Helsingin yliopiston tietotekniikkakeskuksen käyttämä etätukipalvelu, jolla saadaan otettua etätukiyhteys asiakkaan koneelle nopeasti ja vaivattomasti.
Yliopiston koneille on asennettu BeyondTrust Remote Support Jump Client -ohjelmisto, jonka tunnistaa alla näkyvästä kuvakkeesta tietokoneen ilmoitusalueella.
Tämä on ohje Helsingin yliopiston ylläpitämille Mac-koneille. Löydät ohjeet Windows-koneille erillisestä ohjeesta: Etätukipalvelu BeyondTrust (Windows).
Pikaohje
Tietokoneisiin ei koskaan oteta etätukiyhteyksiä ilman asiakkaan lupaa.
- Sovi IT-Helpdeskin työntekijän kanssa etätukiyhteydestä etukäteen.
- Saat ilmoituksen etäyhteydestä. Napsauta Hyväksy (Allow).
- Seuraa näytölle ilmestyviä ohjeita.
- Kun yhteys on muodostunut ja etätukihenkilö on yhteydessä koneeseesi, voit keskustella etätukihenkilön kanssa chat-ikkunassa, joka on koko yhteyden ajan auki.
Älä koske hiireesi tai näppäimistöösi tukihenkilön käyttäessä konettasi. - Etätukihenkilö sulkee yhteyden kun asia on hoidettu. Yhteysikkuna sulkeutuu automaattisesti kun etätukihenkilö katkaisee yhteyden.
Tarkka ohje
Yhteyden muodostaminen
Kun olet sopinut Helpdeskin kanssa etätukiyhteydestä, saat seuraavan ilmoituksen. Napsauta Hyväksy (Allow).
Ensimmäinen etäyhteyskerta - asetukset kuntoon
Kun Mac-koneeseesi muodostetaan ensimmäistä kertaa etäyhteys, sinun tulee antaa vielä koneeltasi oikeus etätukihenkilöllesi näyttötallennukseen (Screen Recording), jotta hän voi hallita koneesi ruutua.
Napsauta Screen Recording -kohdan alla painiketta Grant Access, jotta pääset myöntämään oikeudet näyttötallennukseen macOS:n asetuksista.
Toisinaan alla olevan asetusikkunan automaattinen avaus ei onnistu BeyondTrustin toimesta.
Jos valikko ei ilmesty automaattisesti eteesi tai jos etätukihenkilö neuvoo sinua säätämään asetuksen ennen etäyhteyttä, löydät itse tarvittavat asetukset seuraavista poluista:
- Järjestelmäasetukset (System Settings) > (1) Tietosuoja ja suojaus (Privacy & Security) > (2) Laitehallinta ja tietojen käyttö (Device Control and Data Access).
- Järjestelmäasetukset (System Settings) > (1) Tietosuoja ja suojaus (Privacy & Security) > (3) Näytön ja järjestelmän äänen tallennus (Screen & System Audio Recording).
Etsi Laitehallinta ja tietojen käyttö (Device Control and Data Access) valikon listasta BeyondTrust Jump Client - support.it.helsinki.fi ja napsauta asetuksen liukukytkintä hiirellä niin, että se siirtyy aktivoituu.
Seuraavaksi etsi Näytön ja järjestelmän äänen tallennus -valikko (Screen & System Audio Recording) valikon listasta BeyondTrust Jump Client - support.it.helsinki.fi ja napsauta liukukytkintä hiirellä niin, että se aktivoituu.
Tämän jälkeen kone kysyy, haluatko käynnistää BeyondTrust Support Client -ohjelman uudestaan varmistaaksesi, että näyttötallennus toimii. Valitse Quit & Reopen.
Näiden asetusten säätämisen jälkeen koneen pitäisi olla valmiina etäyhteyksille.
Etäyhteyden aikana
Yhteyden muodostuttua etätukihenkilö pystyy käyttämään koneesi työpöytää etänä ja suorittamaan koneellesi toimenpiteitä taustalla. Kun yhteys on muodostunut ja etätukihenkilö on yhteydessä koneeseesi, näkyy seuraava kuvake näytön oikeassa yläreunassa:
Voit keskustella etätukihenkilön kanssa chat-ikkunassa, joka on koko yhteyden ajan auki. Näet ruudullasi, mitä etätukihenkilö tekee: ratkottavasta ongelmasta riippuen hiiresi liikkuu ja ikkunoita saattaa esimerkiksi avautua.
Anna tukihenkilön tehdä tehtävät rauhassa ja älä koske hiireesi tai näppäimistöösi tukihenkilön käyttäessä konettasi. Hän kertoo, jos sinun pitää tehdä jotain.
Yhteyden lopettaminen
Kun etätukihenkilö on saanut tukitehtävän suoritettua, hän katkaisee yhteyden ja yhteysikkuna katoaa.
Video-ohje
Anna palautetta
Helsingin yliopiston IT-Helpdeskin ohjesivusto auttaa sinua työhösi liittyvissä IT-aiheisissa kysymyksissä. Kerro meille, miten voisimme parantaa ohjeitamme. Arvostamme suuresti palautettasi!
Kuinka parantaisit ohjeistusta?